Atrakcje

Zobacz ciekawe miejsca warte odwiedzania w naszej okolicy.

Szczawnica

Zdjęcie

Palenica i Szafranówka

Nieopodal Szczawnicy znajduje się niewielki szczyt Palenica (722m n.p.m.). Latem staje się świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki w kierunku Małych lub Środkowych Pienin, z kolei zimą zamienia się w przyjemny stok narciarski.

Nawiguj
Zdjęcie

Kaplica na Sewerynówce

Kościółek „na Sewerynówce” jest niewielkim kościołem położonym na skraju lasu Beskidu Sądeckiego w dzielnicy Sewerynówka. Powstał z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w 1922 r. uzyskał ziemię pod budowę małego sanatorium od ówczesnego właściciela Szczawnicy. Początkowo placówka nie posiadała żadnej kapliczki, jednak ze względu na znaczną odległość od centrum miasta oraz religijnych potrzeb kuracjuszy postanowiono zbudować przy sanatorium drewnianą kaplicę „na Sewerynówce”. Obiekt wyróżnia się zdobieniami i rzeźbami wykonanymi przez lokalnych rzemieślników, m.in. Henryka Zachwieję.

Nawiguj
Zdjęcie

Kościół św. Wojciecha

Tak zwany Ko­ściół Szczawnicki został wzniesiony w latach 1882-1892 z kamienia pienińskiego i cegły. Jest to świąty­nia neogotycka, otynkowana, kryta blachą, jednonawowa, z dwiema kaplicami o charakterze transeptu, prezbi­terium węższym od korpusu i wieżą od frontu.

Nawiguj
Zdjęcie

Park Górny

Park Górny to najstarszy park zdrojowy w Szczawnicy. Inicjatorem jego budowy w I połowie XIX w. był Jan Kutscher. Park jest zlokalizowany wokół niewielkiej rozlewni wód leczniczych, a jego rozbudowę kontynuowali późniejsi właściciele ziem. Dzięki staraniom Józefa Szalaya, dziś możemy przechadzać się tam wśród unikatowych gatunków drzew o działaniu prozdrowotnym. Park Górny jest miejscem wypoczynku, spacerów i spotkań dla wszystkich odwiedzających to uzdrowiskowe miasto.

Nawiguj
Zdjęcie

Dworek Gościnny

Dworek Gościnny w Szczawnicy jest gmachem teatralno-hotelowy, którego fundamenty postawiono w 1875 r. z inicjatywy założyciela Szczawnicy Józefa Szalaya. Obiekt uroczyście otworzono w 1884 i do dzisiaj (co prawda z przerwami) służy miastu jako wielofunkcjonalne centrum kulturalno-biznesowe.

Nawiguj
Zdjęcie

Promenada

Promenada jest główną ścieżką pieszą i rowerową łączącą Szczawnicę dolną z górną. Rozpoczyna się ona przy Dolnej stacji kolei linowej PKL Palenica, następnie biegnie wzdłuż obu brzegów rzeki Grajcarka, aby zakończyć się przy miejscu jego dopływu do Dunajca. Promenada podzielona jest na dwie części: trasę pieszo-rowerową położoną na lewym brzegu Grajcarka oraz szeroki Deptak relaksacyjny po prawej stronie.

Nawiguj
Zdjęcie

Wodospad Zaskalnik

Zaskalnik jest wodospadem położonym przy ulicy Partyzantów na Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy leżącej z dala od głównych tras i ruchu. Kaskady są położone w niecce i oddzielone od drogi skalistą ścianą ze stromymi schodami. Warto jest jednak się wysilić i pokonać wymagające zejście, gdyż niezależnie od pory dnia i roku widoki są imponujące. Woda spadająca z wysokości 5m przez setki lat wyżłobiła spore wgłębienie i tworzy piękny, naturalny basen otoczony gigantycznymi głazami.

Nawiguj
Zdjęcie

Schronisko Orlica

Schronisko PTTK Orlica to idealne miejsce zarówno dla osób preferujących długie górskie wyprawy, jak i będących zwolennikami różnorodnych form aktywnego wypoczynku. Umożliwia to dogodna lokalizacja w pobliżu niebieskiego szlaku Trzy Korony ⇔Sokolica ⇔Szafranówka oraz czerwonego szlaku, pokrywającego się z Drogą Pienińską. Oprócz możliwości noclegu i skosztowania pysznego jedzenia, schronisko posiada w swojej ofercie opcję wypożyczenia sprzętu takiego jak: rowery czy rakiety śnieżne.

Nawiguj
Zdjęcie

Plac Dietla

Plac Dietla bez wątpienia można nazwać kulturalnym i wypoczynkowym centrum Szczawnicy. Otaczające uroczą fontannę budynki oraz bliskość do głównych atrakcji uzdrowiska czynią z niego idealny punkt startowy do zwiedzania miasta. Po zachodniej stronie placu znajdują się Pijalnia wód leczniczych i Cafe "Helenka", w których każdy znajdzie dla siebie coś dobrego. Warto zostawić też trochę czasu na przejazd ciuchcią, czyli pojazdem w kształcie pociągu powoli przemierzającym ulice Szczawnicy. Miłośników historii może z kolei zainteresować zwiedzenie Muzeum Uzdrowiska. Niezaprzeczalnie uwagę każdego przechodnia przykuje fontanna stojąca na środku placu wraz z usytuowanym nieopodal pomnikiem Józefa Dietla.

Nawiguj

Opinie

lewa strzałka

Polecam!

10

Cudowna lokalizacja z pięknym widokiem na miasto, bardzo cicho, bardzo czysto I wszystko co potrzebne na miejscu. Idealne miejsce na wypoczynek

Magda

Wyjątkowy

10

Wszystko było super :)

Arkadiusz

Wyjątkowy

10

Bardzo czysto, wygodne łóżko, mała kuchnia w której można przygotować coś na szybko. Za tą cenę jestem miło zaskoczony.

Krzysztof

Wyjątkowy

10

.

Mirosław

Wyjątkowy

10

Bardzo czysto, tak że czyściej się chyba nie da. Dobrze wyposażony aneks. Stanowisko do czyszczenia butów, to powinien wszędzie być standard.

Paweł

Wyjątkowy

10

Fajny kontakt z gospodarzem☺️ W pokoju wszystko co potrzebne. Czysto, schludnie, przestronnie. Bardzo wygodne łóżko. Wyznaczony parking dla każdego pokoju. Polecam.

Michał

Polecam

9,0

W Zygmuntówce spędziliśmy 3 doby. Krotki urlop byl na tyle udany, że żal nam było wracać do domu. Czysty, niedawno wyremontowany budynek. Pokój w zupełności spełnił nasze oczekiwania. Dobra lokalizacj (...)

Wosiek

Polecam Zygmuntówkę

9,0

Jedynym minusem był kontakt z właścicielami droga sms'ową. Dla jednych może to być zaleta, jednak nam brakowało kontaktu z ludźmi, ktorzy nas ugościli.

Malgozak

Wyjątkowy

10

Czystość, komfort, przestrzeń, życzliwość

Angelika

Wyjątkowy

10

Lokalizacja swietna kawalek do centrum. Czysto cisza spokoj. Kuchnia w pokoju ekstra . Ekspress nawet waciki w lazience. Malym minusem jest niewygodny materac. Mimo wszystko polecam .

Janusz

prawa strzałka