Atrakcje

Zobacz ciekawe miejsca warte odwiedzania w naszej okolicy.

Krościenko nad Dunajcem

Panorama Pienin Właściwych z Krasu

Kras

Kras jest rówienią położoną nad Dunajcem u stóp masywu Sokolicy. Z tym terenem związana jest legenda o św. Kindze. Według niej, podczas ucieczki świętej przed Tatarami na Krasie siał zboże rolnik o imieniu Kras. Św. Kinga sprawiła, że w jednej chwili zasiane pole zaszumiało kłosami.

Nawiguj
Grzybek dla Turysty z widokiem na Tatry - Krościenko nad Dunajcem

Grzybek dla turysty

Na terenie Gminy Krościenka znajduje się 11 „Grzybków”. Są to altany usytuowane w najatrakcyjniejszych puntktach widokowych Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Na szlaku łatwo je rozpoznać dzięki charakterystycznemu kształtowi.

Nawiguj
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenko Nad Dunajcem

Kościół Wszystkich Św.

Spacerując po Krościeńskim rynku, warto zwiedzić Kościół Wszystkich Świętych. Jest to gotycka budowla wzniesiona w I połowie XIV wieku, była siedziba Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem.

Nawiguj
Plaża trawiasta na Dunajcem w Krościenku Nad Dunajcem

Część rekreacyjna

Nad brzegiem Dunajca znajduje się część rekreacyjna, którą sobie upodobają miłośnicy sportu, a także relaksu. Znajdziemy tam trawiastą plażę, boisko do siatkówki, siłownia zewnętrzna, skatepark, plac zabaw oraz boisko piłkarskie.

Nawiguj
Velo Dujnajec, most w Krościenku Nad Dunajcem

Velo Dunajec

Velo Dunajec jest trasą rowerową, przebiegającą przez najpiękniejsze tereny doliny Dunajca z widokami na Beskidy, Pieniny i Tatry. Rozpoczyna się w Zakopanem, a kończy za Tarnowem.

Nawiguj
Źródła Wód Mineralnych, Krościenko nad Dunajcem

Źródła wód mineralnych

Tak jak Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem również posiada źródła wody mineralnej - Maria, Stefan oraz Michalina. Wypływają u podnóża Góry Stajkowej oraz wykazują właściwości lecznicze. Dzięki nim w 1862 Krościenku nad Dunajcem nadano status uzdrowiska.

Nawiguj
Rynek - Krościenko nad Dunajcem

Rynek w Krościenku

Już od czasów średniowiecza w centrum Krościenka znajduje się rynek. Miejsce ma wartość historyczną, stoi tam wiele zabytkowych budynków, zawitali tam królowie Polski. Obecnie, dzięki licznym kawiarniom, jest to główny plac spotkań i odpoczynku.

Nawiguj

Pieniny Małe

Palenica i Szafranówka z lotu ptaka - Pieniny Małe

Palenica i Szafranówka

Nieopodal Szczawnicy znajduje się niewielki szczyt Palenica (722m n.p.m.). Latem staje się świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki w kierunku Małych lub Środkowych Pienin, z kolei zimą zamienia się w przyjemny stok narciarski.

Nawiguj
Taras widokowy na Wysokiej, ujęcie z lotu ptaka

Wysoka

Wysoka jest najwyższym szczytem pasma Pienin. Szczyt należy do rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Na samym wierzchu, rozpościera się przepiękny widok na Słowację i Tatry, a u podnóża góry znajduje się malowniczy wąwóz Homole.

Nawiguj
Schronisko pod Durbaszką, Pieniny Małe

Durbaszka

Durbaszka od południowej, słowackiej strony jest porośnięta lasem. W lesie tym znajdują się wapienne skały zwane Kościelnymi Skałami. Na grzbiecie, oraz północnej, polskiej stronie położone są rozległe łąki opadające do doliny Grajcarka które prze II wojną światową były uprawiane przez Łemków.

Nawiguj
Widok z Wysokiego Wierchu, Pieniny Małe

Wysoki Wierch

Wysoki Wierch jest położony w grzbiecie Małych Pienin, wprost na południe od Jarmuty, ponad doliną Leśnickiego Potoku. Rozciągają się z niego jedne z najładniejszych w Pieninach widoków na Masyw Trzech Koron, Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i pobliską grupę Golicy

Nawiguj
Widok na Jarmutę z grani Pienin Małych

Jarmuta

Jarmuta jest dobrze wyodrębniona od innych wzniesień Pienin i ma dwa szczyty: znana wystającej wieży telewizyjnej Jarmuta (794 m) oraz Czuprana (777 m), oddzielone przełęczą Matwijowa (763 m). Oprócz nich po północno-zachodniej stronie wyróżnia się jeszcze szczyt zwany Jarmutką (690 m).

Nawiguj

Pieniny Właściwe

DSC_0203-02-11-22.jpg

Pieniński PN

Krościenko nad Dunajcem oraz Szczawnica leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Do spotkania z pięknymi lasami, górami i endemicznymi roślinami wystarczy tylko 20 minut spaceru.

Nawiguj
Słynna sosna na Sokolicy, Tatry w tle

Sokolica

Sokolica wraz z Trzema Koronami jest najpopularniejszym szczytem Pienin. Słynie z rosnących tam niepowtarzalnych sosen karłowatych oraz znakomitego widoku na pieniński przełom Dunajca, Pieniny i Tatry Wysokie.

Nawiguj
Łódź flisacka na Dunajcu, Pieniński Park Narodowy

Przełom Dunajca

Spływ Dunajcem, jest najbardziej znaną atrakcją tutejszego regionu. Podróż twa około dwie godziny, jest świetną okazją do zrelaksowania się wśród natury oraz poznania Pienińskiej kultury, legend i okolicy z innej perspektywy.

Nawiguj
Spływ Dunajcem - łódź flisacka wraz z Trzema Koronami w tle

Trzy Korony

Trzy Korony przy wysokości 982 m n.p.m. są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. Na samym wierzchu znajduje się platforma widokowa z której rozpościera się przepiękny widok na Pieniński Przełom Dunajca, Tatry, jezioro Czorsztyńskie.

Nawiguj
Czerwony Klasztor, widok z Trzech Koron

Czerwony Klasztor

Budowę Czerwonego Klasztoru rozpoczęto w 1330 r. Nazywano go Klasztorem Lechnickim, gdyż powstał na terenach wyłączonych z położonej wyżej w dolinie potoku Havka wsi Lechnica, zaś od pokrycia czerwoną dachówką był „od ludu czerwonym zwany”.

Nawiguj
Zamek Pieniny, Pieniny Właściwy

Zamek Pieniny

Pod nazwą Zamek Pieniny kryją się ruiny zamku położonego w Pieninach Właściwych, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.). Według Jana Długosza przebywał tam Bolesław Wstydliwy z matką i księżną Kingą, podczas I najazdu tatarskiego na Polskę.

Nawiguj
Schronisko Trzy Korony w Sromowcach Niżnych

Schronisko Trzy Korony

Schronisko Trzy Korony położone jest w Pieninach Właściwych, w miejscowości Sromowce Niżne, na wysokości 470 m n.p.m. Zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron, w pobliżu wylotu Wąwozu Szopczańskiego.

Nawiguj
Widok na Dunajec z Czertezika, Pieniny Właściwe

Czertezik

Czertezik jest długim i wąskim szczytem, który od zachodu sąsiaduje z Czerteżem (774 m), a od południowego wschodu przełęcz z Sokolicą. Południowy stok jest stromy, miejscami skalisty i opada do Dunajca i głębokiej doliny Pienińskiego Potoku oddzielającej Pieninki od Masywu Trzech Koron.

Nawiguj

Szczawnica

Palenica i Szafranówka z lotu ptaka - Pieniny Małe

Palenica i Szafranówka

Nieopodal Szczawnicy znajduje się niewielki szczyt Palenica (722m n.p.m.). Latem staje się świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki w kierunku Małych lub Środkowych Pienin, z kolei zimą zamienia się w przyjemny stok narciarski.

Nawiguj
Kaplica na Sewerynówce - Szczawnica Zdrój

Kaplica na Sewerynówce

Kaplica została wybudowana w 1933r. na potrzeby pobliskiego sanatorium dla chorych na astmę, na gruncie hrabiego Adama Stadnickiego. Znajdują się tu prace Henryka Zachwieji, jednego z najlepszych rzeźbiarzy Szczawnicy.

Nawiguj
Kościół św Wojciecha w Szczawnicy Zdrój

Kościół św. Wojciecha

Tak zwany Ko­ściół Szczawnicki został wzniesiony w latach 1882-1892 z kamienia pienińskiego i cegły. Jest to świąty­nia neogotycka, otynkowana, kryta blachą, jednonawowa, z dwiema kaplicami o charakterze transeptu, prezbi­terium węższym od korpusu i wieżą od frontu.

Nawiguj
Park Dolny w Szczawnicy Zdrój - staw z rybkami

Park dolny i górny

Park Dolny jest ostoją spokoju pośród ruchliwej Szczawnicy. Oprócz zróżnicowanych roślin i drzew znajdziemy tam staw z rybami i altaną widokową, fontannę, grotę Mikołaja Zyblikiewicza, kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej, altanę muzyczną oraz zdrój "Wanda".

Nawiguj
Dworek gościnny w Szczawnicy Zdrój

Dworek Gościnny

Tak zwany „Pieniński salon”, znajduje się w górnej części Szczawnicy i jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, koncertów i innych uroczystości o tematyce regionalnej. Ponadto w dworku działa restauracja organizująca kameralne koncerty.

Nawiguj
Promenada w Szczawnicy, most zakochanych, Grajcarek

Promenada

Promenada w Szczawnicy, jeden z najdłuższych deptaków w Polsce, mierzy aż 1800 metrów długości. Deptak rozpoczyna się pod dolną stacją kolei linowej na Palenicę i łączy się ze ścieżką pieszo — rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca.

Nawiguj
Wodospad Zaskalnik - Szczawnica Zdrój

Wodospad Zaskalnik

Wodospad Zaskalnik położony jest w Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy leżącej z dala od głównych tras i dużego ruchu. Woda spadająca z wysokości 5m przez setki lat wyżłobiła sporą nieckę, tworząc piękny, naturalny basen w urokliwej okolicy.

Nawiguj
Schronisko Orlica w Szczawnicy

Schronisko Orlica

Położone nieopodal szczawnickiej przystani flisackiej, Schronisko Orlica wybudowane zostało w 1932 roku. Od początku wykorzystywane było do celów turystycznych, początkowo jako prywatny pensjonat. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu (ok. 450 m n.p.m.) pod Białą Skałką i tuż nad Drogą Pienińską.

Nawiguj
Plac Dietla wraz z fontanną w Szczawnicy Zdrój

Plac Dietla

W centrum uzdrowiska Szczawnicy znajduje się Plac Dietla. Jest to niewielki uroczy plac, który mieści między innymi Pijalnię Wód mineralnych. Warto jest tam się udać aby zdegustować lecznicze wody oraz zrelaksować się w pobliskim parku.

Nawiguj

Opinie

lewa strzałka

Polecam!

10

Cudowna lokalizacja z pięknym widokiem na miasto, bardzo cicho, bardzo czysto I wszystko co potrzebne na miejscu. Idealne miejsce na wypoczynek

Magda

Znakomity

9,0

Wszystko było super :)

Rafał

Znakomity

9,0

Wszystko dobrze.

Rafał

Pobyt bardzo udany.

10

Lokalizacja, stosunek cena/jakość, komfort, miejsce postojowe na parkingu

Pawelgmitrzuk

Wyjątkowy

10

Mała łazienka ale to nie przeszkadzało

Dominik

super miejsce wypadowe na czerwonym szlaku beskidzkim

10

Wszystko

Karol

Wyjątkowy

10

Ręczniki powinny być kąpielowe ( większe), ale to tylko drobiazg.

Marta

Znakomity

9,0

Byliśmy zachwyceni lokalizacją oraz spokojem wokół. Przestronność i wyposażenie pokoju również na duży plus. Cudowni właściciele, zawsze chętni do pomocy 🤓

Łukasz

weekend w zimowym Krościenku

9,0

Czysto, przemyślane wyposażenie, jest wszystko czego potrzeba na kilkudniowy pobyt. Klucz w skrzyneczce z kodem. Była nawet suszarka na buty.

Marcin

Wyjątkowy

10

Wyczerpane baterie w pilocie od telewizora przy braku sterowania ręcznego. TV nie pooglądałem.

Agnieszka

prawa strzałka